+38 (044) 391-00-05
Зателефонувати
Виберіть магазин
Масляна 2020: способи гарної подачі млинців

Масляна 2020: способи гарної подачі млинців

21.02.2020

Масляна 2020: способи гарної подачі млинців

Ажурні й товстенькі, десертні й несолодкі, фаршировані й без начинки, трубочки, конвертики, трикутнички, трояндочки – яких тільки млинців не готують господині на Масляну! 

Ви напевно знаєте, як готувати млинці з різноманітного тіста і з безліччю начинок. Якщо ж ні, то радимо переглянути наші статті:

А от скільки ви зможете перелічити способів, як красиво скласти й подати млинці? П'ять? Десять?

Спеціально для вас ми зібрали воєдино у цій статті всі можливі оригінальні, цікаві, красиві способи, як скласти млинці перед подачею на нарядний святковий або звичайний обідній стіл для сім'ї, гостей, друзів і себе.

Читайте, дивіться, готуйте, тренуйтесь і перевіряйте, чи всі способи вам знайомі. А можливо, ви згадаєте цікаві варіанти, як складати млинці, не зазначені у статті? 

20 способів складання і подачі млинців 

1. Найвідоміший спосіб складання млинців

Отже, найвідоміший спосіб - знімаючи зі сковороди, викладати млинці акуратною стопкою на блюдо, промащуючи маслом, щоб не склеїлися. Але не думайте, що це просто. Щоб вийшло так само гарно, як на фото, всі ваші млинці мають бути як на підбір - однакові, рівні й без перекосів. 

2. Млинці складені навпіл

Ускладнюємо завдання і складаємо готові млинці навпіл. Такий варіант може бути як без начинки, так і з прихованим сюрпризом всередині. Просто і красиво. 

3. Куточки з млинців

А тепер складемо млинець тричі. Можна залишити без начинки, нехай кожен гість вибере її за своїм смаком. А можна хитро нафарширувати ззовні - млинець ніби й порожній, а ніби і з начинкою. 

4. Традиційні млинці-налисники

Такі "пакунки" підходять для начинки, яка норовить вибратися назовні. На середину млинця кладемо фарш, накриваємо ближнім краєм, потім правим і лівим, а потім загортаємо в решту млинця. 

5. Конвертики-пустушки

Той же спосіб, але здійснений із порожніми млинцями, дозволить більш компактно розташувати їх на тарілці. Усередині млинець можна змастити варенням, а обрану начинку викласти зверху. 

6. Млинці-трубочки

Все просто: викладаємо начинку по краю млинця і згортаємо його у трубочку. 

7. Млинці-рулетики

Тут начинка викладається по центру млинця і не загортається, а закривається зверху лівим і правим краєм. 

8. Акуратні роли

Якщо підвернути один край млинця і згорнути його рулетиком, то вийдуть нарядні роли з акуратними рівними крайчиками, які матимуть ефектний вигляд на столі. А куди вмокнути свій млинець, кожен гість вибере самостійно. 

9. Фаршировані роли

Схожий спосіб, але млинці складаємо навпіл і перед тим як згорнути фаршируємо їх начинкою. Для надійності такі млинці можна зв'язати гілочкою зелені або пір'їнкою зеленої цибулі. 

10. Трикутні конвертики

Ще один спосіб ефектно нафарширувати млинці - скласти їх вчетверо, акуратно відігнути верхній край і заповнити начинкою. 

11. Млинці-ріжки

Після того як млинець склали навпіл, щедро наповнюємо його начинкою і загортаємо її в краї млинця. 

12. Млинці-конуси

На край млинця викладаємо багато однорідної та щільної начинки (сирний крем, збиті вершки, суфле). Потім акуратно згортаємо млинець по колу, начебто робимо кульок із паперу. 

13. Млинцеві трикутники

Посередині млинця викладається фарш, а самі краї млинця підтягуються до центру, формуючи трикутник. Щоб він не розпався, можна краєчки зліпити або зафіксувати шпажками. 

14. Подвійні млинцеві трикутники

Завдання ускладнюємо і кінці отриманих у попередньому пункті трикутників по черзі підтягуємо до протилежних сторін. Таким чином, навіть рідка начинка буде надійно упакована в млинці. 

15. Млинцеве віяло

Беремо готовий млинець і збираємо його гармошкою, а потім складаємо навпіл. На тарілці отримуємо оригінальну гофровану композицію. 

16. Млинцеві троянди

Складіть млинець чотири рази й відріжте утворений кут. Розгорніть млинець і зробіть розріз в одному місці. Згорніть млинець, щоб сформувати троянду.

17. Млинці-квіточки

Такі млинцеві квіточки можна зробити з дуже тонкого тіста або ж звичайні млинці розрізати навпіл. Принцип простий, хоча і вимагає певної вправності: не надто туго згорнути млинець у трубочку і один його край вивернути на інший, формуючи квітку. 

18. Млинцеві мішечки

У центр млинця поміщається начинка, а краї збираються воєдино і скріплюються пір'їнкою зеленої цибулі, гілочкою зелені, сирним волокном сулугуні, відвареними спагеті або ж зубочисткою. 

19. Фарширований пиріг з млинців

Це просто кулінарний шедевр! Частину млинців фаршируємо різними начинками і згортаємо їх в трубочки, а іншу частину фаршируємо тепер уже готовими ролами і все відправляємо в духовку - виходить млинцевий пиріг, фарширований фаршированими млинцями. 

20. І найпростіший, взагалі ніяк не складаємо...

А накидаємо млинці на тарілку хаотичними хвилями, поливаємо розтопленим маслом, сиропом, медом або соусом. Тут головний принцип - щоб млинці не злиплися. А недбалість у тарілці теж має свою родзинку. 

Пам'ятайте, що найвдаліші млинці виходять з борошна, молока і яєць та інших продуктів, придбаних в інтернет-магазині МегаМаркет ;)

Смачної й ситої Масляної!

Акційні товари
Каталог